Archiv zpráv
Závěrečná zpráva – z pohledu hlavní vedoucí a zdravotnice
16.09.2018

Šachový tábor 2018 hodnotím jako velmi úspěšný, a to po všech stránkách. Byl to můj v pořadí již devátý šachový tábor, který jsem organizovala pro malé i větší šachisty převážně z KHŠS. Sešla se výborná parta mladých lidí, kteří se starali o děti po šachové i sportovní stránce. Myslím si, že všichni účastníci tábora byli spokojeni a každý si odvezl domů spoustu šachových vědomostí a zážitků.
Tábor se konal v překrásném prostředí Krkonoš v nadmořské výšce 1040 m n. m. s výhledem na Sněžku. Počasí bylo po celou dobu slunečné a horké. Poslední den se mírně ochladilo a sprchlo. O účast na táboře byl velký zájem, a vzhledem ke kapacitě chaty jsme mohli uspokojit pouze 52 zájemců. Prostředí chaty je výborné svým rozmístěním, protože umožňuje pro dopolední šachové lekce dostatek odděleného prostoru pro tréninkové skupiny. Kolem chaty je dostatek prostoru a malé hřiště pro odpolední sportovní aktivity. Provozovatelé chaty manželé Dolejší nám před příjezdem prostory chaty připravili pro naše potřeby a po celou dobu tábora se o nás výborně starali. Poloha chaty nám umožnila uskutečnit celodenní výlet, kdy většina dětí udělala 22-kilometrový okruh s výstupem na Sněžku. Menší děti a děti se zdravotními omezeními vystoupili na Černou horu. Po zdravotní stránce jsem nemusela zasahovat. Ošetřovala jsem pouze drobné oděrky a ke konci tábora u některých dětí se začalo projevovat drobné nachlazení. Hlavní trenér Luboš Roško velmi zodpovědně komunikoval s trenéry o šachových lekcích a pomáhal jim s přípravou. O celotáborovou hru se staral Vadim Kablukov, který připravoval hry na odpolední činnosti. Do odpoledních aktivit se zapojovali i trenéři jako patroni jednotlivých týmů i jako organizátoři her. Vadim byl nepostradatelný i při šachovém programu, kdy se staral o nasazování hráčů do jednotlivých turnajů a obsluhovat počítačový program Swiss Manager. Rovněž poskytoval zpravodajství o jednotlivých dnech na webové stránky krajského svazu. Já jako hlavní vedoucí jsem se starala o fotogalerii, která byla součástí táborového zpravodajství.
Na táboře nás navštívil europoslanec pan Tomáš Zdechovský, který pro účastníky tábora věnoval upomínková trika. Zároveň uskutečnil přednášku o Evropské unii, která děti velmi zaujala, že nikdo z dětí celé dvě hodiny nevyrušoval a bedlivě poslouchal každé slovo. Ze strany dětí vzešlo mnoho dotazů. Návštěvě pana Zdechovského předcházel dvouhodinový program o Evropské unii, pořádaný pracovnicemi Evropského vzdělávacího centra z Hradce Králové, kdy byly dětem formou hry představeny jednotlivé země Evropské unie.
Šachový materiál a sportovní výbavu pro tábor zapůjčil šachový klub ŠŠPM Lipky Hradec Králové.
Děkuji všem trenérům a vedoucím za výborně odvedenou práci a dětem za jejich ukázněné chování.

Šachový tábor KHŠS: závěrečná zpráva z pohledu hl. trenéra
27.08.2018

Na úvod hodnotím tábor jako velice vydařený. Podařilo se spojit 2 věci a udělat velkolepou akci.

1. náplní tábor byl šachový trénink a ten jsme naplnili s trenéry na maximum – trénovali jsme od rána do večera. Pěkně systematicky podle úrovně posluchačů.

2. náplní tábora byl sportovní program, který začínal rozcvičkou, pokračoval přes táborové hry venku a večer končil fotbalem. Kolektiv a atmosféra byla výborná, všem se nám tam moc líbilo smile.

Rekapitulace tréninkového systému:

5 skupin:

A – skupina 10 dětí, trenér Kraus/Roško

B – skupina 10 dětí, trenér Roško/Kraus

C – skupina 12 dětí, trenérka Richterová

D – skupina 10 dětí, trenérka Rošková

E – skupina 10 dětí, trenér Ptáček


Trenéři:

FM Ing. Luboš Roško

IM Kraus,

WIM Richterová

KMž Bc. Rošková

KM Ptáček

Hlavní vedoucí tábora – Mgr. Svatava Ptáčková

Vedoucí táborových her – Vadim Kablukov

 

Pracovali jsme jako tým a během tábora byla vynikající atmosféra. Trenéři dosáhli stavu synergie, kdy jako celek byli silnější než součet jednotlivců. Bohužel někteří trenéři ze soustředění talentů nemohli dorazit. I tak jsme to zvládli díky perfektní spolupráci.

 

Skupiny:

Skupina A B C D E
Trenér Kraus Roško Richterová Rošková Ptáček
Počet dětí 10 12 10 10 10
kritéria 1800-2200 1500-1800 1200-1500 1000-1200 Bez ratingu
           
1 Buločkin Rybáček Gloser T. Olšák Pech E.
2 Černý Martyniuk Archlebová Koblic Pech O.
3 Šolc Blažek Landsmannová Jakubec Jarešová
4 Gloser D. Kačírek Zelbová Dušánek Voříšek
5 Horák Vestfál Zelba Horný Dvořáček M.
6 Ret Voříšková Komora Pichová Jenček
7 Rokoš Pražák Špriňar Vošmik Šlapák
8 Fojt Bednář Schmutzer Albrechtová Pávek
9 Winter Dedek Till Lesák Kolous
10 Janouch Šmajzrová Levitner Marxová Dvořáček J.
11     Svoboda    
12     Hetfleischová    

Žlutě jsou zvýrazněni divoké karty

 

Táborový šachový program:

Pravidelné denní tréninky: trénovali jsme v dopoledních blocích 9-12 podle rozdělení ve skupinách.

 

Na obrázku ukazuje Káťa vzorové partie mistrů světa na téma rozehrání partie. 3 základní principy jsou vývin figur, centrum, bezpečnost krále.

Potvrzovací turnaj – tempo 10+2, možnost aby si někdo měl šanci vybojovat vyšší skupinu – vyhrál Martin Buločkin 6/7. Pomohlo to divokým kartám hlavně pro Wintera a Bednáře.

 

Turnaj v Holanďanech – vyhráli David Gloser + Viktor Pražák 8/9

 

Bleskový turnaj

vyhrál Roško 7,5/9, 2. místo Buločkin 6,5/9, 3. místo Rošková 6,5/9

 

 

Neoficiální přebor KHŠS H18 – hraje A skupina mezi sebou na 5 kol, tempo 30+30

 


1. místo Martin Buločkin 3,5/5

2. místo Petr Fojt 3/5

3. místo David Gloser 3/5

Speciální místo Jan Horák 3/4, poslední kolo nesehrál, protože kvůli nemoci odjel předčasně domů. Měl bojovat o první místo v posledním kole s Martinem Buločkinem. Turnaj zahrál velice dobře.

K hlavnímu turnaji chci ještě napsat jednu důležitou věc. Jelikož jsou kluci Martin a David kvůli extralize v jiných oddílech mimo kraj, je nemožné abychom uspořádali v kraji přebor, kterého by se zúčastnili. Kluci jsou od nás z kraje, bydlí v Rychnově a v Polici, trénují v Hradci Králové. Jsem moc rád, že se mohli všichni poměřit mezi sebou bez ohledu na oddíl. Všichni jsou od nás smile.

 

HODNOCENÍ TRENÉRŮ:

Tomáš Kraus

Tom byl na své lekce vždy perfektně připravený. Pomáhal klukům analyzovat partie a dával jim doporučení jak a na čem pracovat. Tomova šachová síla je obrovská a jeho trenérský potenciál převyšuje úroveň talentů na táboře. Jinak řečeno by mohl trénovat klidně někoho s ratingem 2300. Tom na táboře získal další praxi. Jeho budoucí povolání je učitel a sám učitelství na vysoké škole dokončuje. Jsem moc rád, že se trenérství věnuje a těší mě naše vzájemná spolupráce. Pro Toma bude do budoucna velká výzva dokončit titul velmistra, pokračovat v trénování extraligového týmu v Jičíně a dokončit vysokou školu. Vše určitě zvládne a všichni mu přejeme hodně sil.

Luboš Roško

Je trochu zvláštní hodnotit sám sebe smile. Trénování se věnuji skoro na poloviční úvazek k práci. Obojí je pro mne velice těžké stíhat, ale ještě nemám rodinu, tak to dávám jakž takž. Trénování dětí mě baví a naplňuje. Díky praxi na reprezentačních soustředěních s panem velmistrem Vokáčem, Davidem Kaňovským, panem Konopkou a dalšími profesionály vidím, kolik práce je ještě přede mnou. Rozhodl jsem se pro 2 – leté studium trenéra 1. třídy na FTVS Karlovy Univerzity. Mým cílem je vychovat v kraji desítky hráčů FM, IM možná GM a mojí vizí je extraliga mužů v Hradci Králové složená z hráčů našeho kraje. Svoji účast na táboře vidím jako další praxi a další krok k naplnění vize.

Nataša Richterová

Naty je mladá sympatická mezinárodní mistryně, přítelkyně Toma. Oba spolu trénují a studují učitelství. Naty nabírá trenérskou praxi a jako mladá slečna je pro naše malé šachisty velice sympatická a příjemná. Její velkou výhodou je vysoká herní síla a porozumění různým pozicím. Sama přemýšlí velice rychle a pochopí cokoliv. Trenérky mají na rozdíl od trenérů obrovskou výhodu, že lépe vedou ty mladé šachisty a rozumí jim. Trenérek je málo a doufám, že Naty bude i v budoucnu své trenérské schopnosti dál rozvíjet.

Kateřina Rošková

Hodnotit Káťu jako manželku je zase trochu neobjektivní a jsem zvědavý, co z toho bude doma, až si to přečte smile. Káťa bude trenérství studovat se mnou s cílem stát se trenérkou 1. třídy. Káťa je velice pracovitá a každý trénink je lepší a lepší. Nejlepší Kátinou vlastností je porozumění lidem. Její schopnost empatie na vysoké úrovni je pro mladé šachisty jako balzám na duši. Její názory na typologii osobností byly pro ostatní natolik zajímavé, že jsme otevřeli koutek psychologické poradny smile. Já sám jsem pacient už 7 let smile.

 

 

Tomáš Ptáček

Tom je odchovanec Evžena Gonsiora a pak chodil na tréninky několik let ke mně. Tomova síla je silný kandidát mistra minimálně 2150. V kombinaci s hudebním talentem se věnuje hraní a vystupování a na šachy mu nezbývá tolik času. Tom vedl své lekce perfektně a spolu jsme připravovali stejně tak jako s Káťou a Naty co učit. Tom rozumí lidem, a proto byl pro ty nejmenší velkou oporou. Tomovi bych rád ještě pogratuloval k úspěšně složené maturitní zkoušce a v pokračování na vysoké škole. Doufám, že se trénování bude v budoucnu více věnovat. Se systémem mu pomůžu a lidskost má na velmi vysoké úrovni a s tím se člověk rodí. Tom má na lidi talent. Jeho férový a sportovní přístup je pro ostatní vzorem.

Psychologická poradna – Bc. Kateřina Rošková

 

Krásný výhled od chaty na táboře.

 

Na závěr bych všem zúčastněným poděkoval za spolupráci a doufám, že byl pro vás tábor v Krkonoších nezapomenutelným zážitkem a zároveň perfektním soustředěním. Všem vám držím palce v dalším výkonnostním růstu a uvidíme se za pár týdnů na soustředění.

Luboš Roško - trenér

Šachový tábor KHŠS: 8. den, sobota
25.08.2018

Během dnešního odpoledne sehrály děti zakončovací hru - namíchaly z jednotlivých složek lék na "fbolu", zkontrolovali ho v analyzéru, naučili se lék v kryogenické fázi transportovat a následně ho odeslali do světa za pomoci vodíkových balónků. Tímto byla celotáborovka oficiálně zakončena a po večeři vyhlášena společně s neoficiálním přeborem KHK H18, turnajem v bleskovém šachu a nejuklizenějším pokojem. Vítězství v celotáborové hře si pro sebe utrhl oddíl D s celkovým počtem bodů 603, následovaný oddílem B s 591 body a v těsném závěsu za nimi oddílem C s 585 body. Poslední skončil oddíl A s 462 body.

Večer mají děti volno na úklid a zabalení si. V neděli ráno bude tábor oficiálně ukončen a děti budou odjíždět s rodiči v časovém oknu 9 až 11 hodin.

Poř. St.č. Jméno Rtg Klub Body Res.
1 1 Buločkin Martin 2144 2222 ŠK Polabiny, z.s. 0
2 8 Fojt Petr 1821 ŠK AD Jičín 3 0
3 4 Gloser David 1940 Šachový klub Lípa, z.s. 3 0
4 5 Horák Jan 1921 Region Panda, z.s. 3 0
5 6 Ret Adam Josef 1872 2222 ŠK Polabiny, z.s. 0
6 7 Rokoš Filip 1864 ŠK ORTEX Hradec Králové, z.s. 0
7 2 Černý David 2039 2222 ŠK Polabiny, z.s. 0
8 3 Šolc Filip 2035 TJ Slavia Hradec Králové 0
9 9 Janouch Jáchym Štěpán 1727 ŠK AD Jičín 0
10 10 Winter Ondřej 1453 Šachový klub Lípa, z.s. 1 0

 

Fotografie jsou jako vždy k dispozici zde.

Šachový tábor KHŠS: 7. den, pátek
24.08.2018

Dnešní odpoledne bylo pojato v trochu volnějším duchu. V první, zhruba dvouhodinové části se mladší členové oddílů věnovali hraní dešťovek (tzv. "raindropchess"), zatímco starší vyrazili do terénu, kde se taktéž věnovali lehce "šachovému" programu - běhacím šachům. Hráči museli před zahráním tahu k šachovnici doběhnout a až po té mohli tah zahrát.

V druhé část odpoledne měly děti volno pod dozorem - z důvodu nepřízně počasí jsme museli zůstat v chatě. Děti se proto věnovaly aktivitám jako ping-pong, kulečník, městečko Pallermo a mimo jiné i volné šachové partie.

Večerní část programu byla věnována šifrovačce s UV svítilnami, kdy děti musely po chatě najít co nejvíce papírků, které po osvícení UV světlem ukázaly skrytá písmena. Z těchto mohly děti složit větu, která jim mohla pomoct příští den k závěrečné hře.

Fotografie jsou opět k dispozici zde.

Zpráva hlavního trenéra šachového tábora KHŠS 2018
25.08.2018

Na táboře máme 52 dětí. V prvních 3 skupinách jsou děti, které pravidelně navštěvují soustředění talentů, které běží v průběhu roku. Je jich skoro 85%. I v dalších skupinách jsou děti, které jsou na soustředění talentů, ale je jich méně. Z toho logicky vyplívá, že se podařilo splnit hlavní záměr tábora, a sice že bude navazovat na soustředění talentů.

Děti jsou rozdělené do 5 skupin

A – skupina 10 dětí, trenér Kraus/Roško

B – skupina 10 dětí, trenér Roško/Kraus

C – skupina 12 dětí, trenérka Richterová

D – skupina 10 dětí, trenérka Rošková

E – skupina 10 dětí, trenér Ptáček

 

Rozdělení do skupin proběhlo podle následujících kritérií:

1, mezinárodní rating

2, národní rating

3, věk

4, výsledek potvrzovacího turnaje

5, účast na soustředění talentů

6, výsledky reprezentující kraj – Olympiáda, MČ, MČR, soutěže družstev

7, divoké karty podle trenérů

 

Trenéři:

Roško – krajský trenér, organizuje krajská soustředění, vede hlavně B – skupinu, A – jen 2 lekce

Kraus – jedním z trenérů na soustředění mládeže, mezinárodní mistr, vede A – skupinu, B jen okrajově

Richterová – trenérka, rating kolem 2200, přítelkyně Tomáše, vede C – skupinu

Rošková – trenérka 2. třídy, vede na soustředění skupiny D a E, tady vede skupinu D, manželka Roška

Ptáček – trenér, vede E skupinu, učí základy

 

Skupiny:

Skupina

A

B

C

D

E

Trenér

Kraus

Roško

Richterová

Rošková

Ptáček

Počet dětí

10

12

10

10

10

kritéria

1800-2200

1500-1800

1200-1500

1000-1200

Bez ratingu

 

 

 

 

 

 

1

Buločkin

Rybáček

Gloser T.

Olšák

Pech E.

2

Černý

Martyniuk

Archlebová

Koblic

Pech O.

3

Šolc

Blažek

Landsmannová

Jakubec

Jarešová

4

Gloser D.

Kačírek

Zelbová

Dušánek

Voříšek

5

Horák

Vestfál

Zelba

Horný

Dvořáček M.

6

Ret

Voříšková

Komora

Pichová

Jenček

7

Rokoš

Pražák

Špriňar

Vošmik

Šlapák

8

Fojt

Bednář

Schmutzer

Albrechtová

Pávek

9

Winter

Dedek

Till

Lesák

Kolous

10

Janouch

Šmajzrová

Levitner

Marxová

Dvořáček J.

11

 

 

Svoboda

 

 

12

 

 

Hetfleischová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skupiny jsou rozděleny do sudého počtu, aby mohli ve skupinách proti sobě hrát tréninkové partie.

Divoké karty:

A – skupina

Ondra Winter za super výsledek v potvrzovacím turnaji, kde skončil na 5. místě a porazil například Petra Fojta a Davida Glosera. Má dobrou účast na soustředění talentů.

Jáchym Janouch – Jáchym skončil perfektně na potvrzovacím turnaji v první desítce. Měl skoro poraženého Filipa Šolce. Sice tuto partii prohrál, ale mě to přesvědčilo, že na 1. výkonnostní třídu hraje.

B – skupina

Miloš Bednář – Miloš měl nejlepší výsledek z C skupiny v potvrzovacím turnaji, skončil na 14. místě se 4 body ze 7. Dále Miloš jezdí na soustředění talentů.

Honza Dedek – Honza hrál perfektně v Pardubicích na družstvech, kde vše vyhrál a měl jednu remízu s hráčem přes 2000. Honza začal jezdil na soustředění talentů. Na Honzovi je vidět obrovský pokrok.

Dominika Šmajzrová – Domča je podle fide ela nejlepší ze skupiny C. Na turnaji porazila Filipa Rokoše a aby nebyla Anička v B – skupině sama, dal jsem Domču do B skupiny také, ať jsou holky spolu.

 

C – skupina

Elen Hetfleischová – Elen jezdí pravidelně na soustředění talentů, divokou kartu dostala od všech trenérů

 

Táborový šachový program:

Pravidelné denní tréninky trénujeme v dopoledních blocích 9-12 podle rozdělení ve skupinách.

Potvrzovací turnaj – tempo 10+2, možnost abych si někdo měl šanci vybojovat vyšší skupinu – vyhrál Martin Buločkin 6/7

Turnaj v Holanďanech – vyhráli David Gloser + Viktor Pražák 8/9

Bleskový turnaj – vyhrál Roško 7,5/9, 2. místo Buločkin 6,5/9, 3. místo Rošková 6,5/9

Neoficiální přebor KHŠS H18 – hraje A skupina mezi sebou na 5 kol, tempo 30+30, ještě se hraje

 

Doporučená témata šachových lekcí a obsah přednášek:

A skupina:

Typové pozice, pokročilé koncovky, V+S, V+J, věžovky, analýza partií, táborový turnaj, pokročilá taktika a strategie, zahájení do hloubky – hlavně Sicilská. Systémy tréninku, knížky, práce s informacemi, přednáška psychologie a osobního růstu

B skupina:

Systém tréninku, knížky, trénink mezi sebou zahájení a typových pozic, ze zahájení Sicilská hlavně, učil jsem varianty: Najdorf, Svěšnikov, Rauzer, Paulsen, Tajmanov, Drak, Zrychlený Drak, Scheveningen, Kalašnikov, systémy se Sb5, systémy s c3, Zavřená Sicilská Jc3, Ostatní možnosti b3, b4, Mora gambit, f4 – na to jsme potom hráli mezi sebou a analyzovali partie. Jde o to, aby si zkusili zahrát různé typy dynamických pozic a přidali tento faktor do svojí hry. Vidím, že někteří hráči se bojí útočit, bojí se něco obětovat, toto byl trénink na odbourání toho. Samozřejmě ať si každý hraje, co mu sedí. Zapojeni byli i do přednášky Psychologie a osobního růstu. Velké téma na každém tréninku byla analýza partií. Tom probíral hodně koncovky S+J, DxV, V+SxV, a další.

C skupina:

Typové pozice a základy strategie – centrum, volný sloupec, pěšcová struktura, silné a slabé pole, spolupráce figur – dvojice střelců. Partie exmistrů světa, základy zahájení, základní koncovky

D skupina:

Základy zahájení, základy taktiky – dvojí úder, vazba, odtažné napadení, odtažný šach, mírně pokročilé diagramy a vysvětlení proč co jak funguje, základní koncovky, vysvětlení centra, náskoku ve vývinu, tempa

 

E skupina:

Vysvětlení základů šachu. Mat králem a věží, prosazení pěšce, diagramy 1-2. tahem. Matové obrazce, uplatnění převahy, základy zahájení – vývin figur, centrum, bezpečnost krále. Základy zahájení 1. e4-e5 2. Jf3-Jc6 3. Sc4 a ukázání partií Morphyho, Andersena a dalších klasiků

Trenéři se spolu pravidelně schází a sdílí svoje znalosti a zkušenosti, které by v lekcích mohli s dětmi probírat. Mojí úlohou je trenérům něco poradit a dát jim k tématům vhodné materiály, kterých tu mám dostatek. Panuje tu přátelská atmosféra a všichni dělají svojí práci s nadšením a radostí.

Naši svěřenci na táboře pilně trénují a dávají pozor. Děcka se účastní i doprovodných turnajů jako byl turnaj v Holanďanech a Bleskový turnaj. O poledním klidu, a nebo po večeři je krásné sledovat, jak spolu hrají a trénují co probírali na trénincích.

Celkově sleduji rostoucí úroveň dětí v královéhradeckém kraji a mám z toho radost. V kraji máme spoustu talentů, kteří se z ratingu 1200-1400 posunuli na úroveň 1600. Krajská soustředění, tábory, to vše může pomoci, ale nejvíc vidím to, jak se jednotlivé oddíly věnují mládeži více. Je v kraji více trenérů na individuální tréninky a to je hned vidět. Jsou zde svěřenci FM Jardy Novotného z Paky, KM Kuby Šafaříka, FM Petra Kačírka, FM Evžena Gonsiora, IM Tomáše Krause a dalších. Já tu mám taky pár svěřenců smile.

Vše je samozřejmě o tréninku a pohodě. Musí nás ty šachy bavit smile… a baví smile.

 

Luboš Roško